בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

שאלות נפוצות בנושא בטיחות בדרכים

שאלה:
ילדי בן חודשיים, יושב ברכב נגד כיוון הנסיעה. נאמר לי שהמושב הבטוח ביותר הוא מאחור. אני חוששת להושיב אותו מאחור כיוון שאני לא יכולה לראות אותו בעת הנסיעה. מה לעשות?
תשובה:
אכן המושב הבטוח ביותר להסעת תינוקך הוא האחורי. חשוב לדעת שישיבה במושב האחורי מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לתמותת ילדים בזמן התאונה לעומת ישיבה במושב הקדמי. על מנת להקל על הקושי ניתן לשים מראה מיוחדת על השמשה האחורית ברכב שעוזרת להורה לראות את ילדו בעת הנסיעה.

שאלה:
בתי עוד מעט תחגוג שנה, אמרו לי שצריך להעביר אותה למושב בטיחות או שזב תלוי משקל, לאיזה מושב להעביר?
תשובה:
תינוקות צריכים לשבת נגד כיוון הנסיעה במושב המתאים לכך (סל קל או מושב משולב). הנחיית הבטיחות היא להמשיך להסיעה נגד כיוון הנסיעה עד גיל שנתיים לפחות. ממחקרים שונים עולה כי ילדים בני שנה עד שנתיים היושבים נגד כיוון הנסיעה בטוחים פי 5 ויותר מילדים בגילים אלו היושבים עם כיוון הנסיעה. לאור זאת, המלצתנו היא להמשיך ולהושיב פעוט כנגד כיוון הנסיעה לפחות עד גיל שנתיים, בסל קל או מושב בטיחות המתאים לעגינה כנגד כיוון הנסיעה ומתאים לגילו ולמשקלו של הילד. הדגש הוא על כיוון הנסיעה, בבחירת המושב יש לבדוק בהנחיות השימוש כי הגבלת המשקל והגובה מתאימה לנתוני הילד.

שאלה:
שמעתי שיש מושבי בטיחות שבהם יש התקנים מיוחדים לעיגון מושב הבטיחות לרכב. מהם ואיך ניתן לזהות אותם? והאם הם עדיפים על עיגון באמצעות חגורת הבטיחות לבדה?
תשובה:
המושג LATCH הוא מושג שמקובל בארה"ב ופירושו: Lower Anchors and Tethers for Children, מושג מקביל הוא Isofix המקובל באירופה. בשיטת עיגון זו לא עוגנים את מושב הבטיחות באמצעות חגורת הבטיחות של הרכב אלא באמצעות רצועות מיוחדות ונקודות עיגון ייעודיות ברכב. על-מנת להשתמש בשיטת עיגון זו, יש צורך שיהיו נקודות עיגון ברכב עצמו ואביזרים מתאימים במושב הבטיחות (הם קיימים בכלי רכב  ובמושבי בטיחות שיוצרו בשנות ה-2000). נקודות העיגון ברכב נמצאות בחיבור שבין מושב הרכב לגב המושב, והרצועות מגיעות יחד עם מושב הבטיחות. כדאי לעיין בחוברת הרכב והוראות יצרן מושב הבטיחות על-מנת לוודא הימצאות של אמצעי עיגון אלו והוראות השימוש בהם. לרוב, ניתן לחגור באמצעות בשיטה זו במושבים הצדדיים האחוריים. חגירה באמצעות התקנים אלו אינה עדיפה מבחינה בטיחותית על פני עיגון באמצעות חגורת הרכב, וזאת באם עיגון מושב בטיחות נעשה בהתאם להוראות יצרן.

שאלה:
מה לעשות אם ברכב שלי קיימת כרית אוויר צידית?
תשובה:
כריות אוויר צידיות מגנות על מבוגרים בעת התנגשות צידית. עם זאת, ילדים היושבים סמוך לכרית אוויר קדמית או צידית עלולים להיות בסיכון לפגיעות חמורות. אין כיום נתונים המעידים על פגיעות של ילדים שהיו רתומים כראוי במושבי הבטיחות כתוצאה מכריות אוויר צידיות. יש לבדוק בספר ההוראות של יצרן הרכב לגבי המלצות היכן ניתן להושיב ילדים במושבי בטיחות ברכב.

שאלה:
ילדי בן 7 שנים. האם הוא כבר יכול לשבת חגור בחגורת הבטיחות הרגילה ברכב?
תשובה:
לחגורות הבטיחות תפקיד חשוב בהגנה על האדם בזמן תאונה, אך הן נועדו למבוגרים ואינן מתאימות לרוב הילדים שגובהם נמוך מ-145 ס"מ (ילדים בגיל 11 שנים לערך). תפקיד מושב ההגבהה הוא להתאים בין חגורות הבטיחות ברכב לבין הילד. מושב ההגבהה (בוסטר) מגביה את הילד וממקם את חגורת האגן על אגן הירכיים ואת חגורת הכתף מעל בית החזה, על עצם הבריח. בכך מגן מושב הגובה על הילד מפני פגיעות חמורות בזמן תאונת דרכים. פגיעות פנימיות חמורות נגרמו לילדים שהיו מעורבים בתאונה אשר ישבו ללא מושב מסוג בוסטר.

שאלה:
בתי בת שלוש השנים מנסה להשתחרר כל הזמן מרצועות הבטיחות במושב הבטיחות בו היא יושבת. במהלך כל הנסיעה היא צורחת ומפריעה לי מאד להתרכז בנהיגה. מה אפשר לעשות?
תשובה:
מומלץ להדק את רצועות מושב הבטיחות אל גופה כך שתוכל להכניס אצבע אחת בלבד בין גופה לבין הרצועות. אם קיים אבזם המחבר את שתי הרצועות - הקפד לסגור אותו ולהניחו בגובה בית השחי של הילדה. צורות חגירה אלו ימנעו מהילדה להוציא את ידיה מרצועות הבטיחות. בנוסף, הטמעת הרגל הישיבה במושב בטיחות החל מגיל לידה חשוב ביותר. ברגע שהילד רואה כי ההורה אינו עקבי בנושא זה הוא עלול לפתח התנגדות לישיבה במושב בטיחות.

שאלה:
מאיזה גיל בטוח להושיב ילד במושב הקדמי של הרכב?
תשובה:
המלצת ארגון 'בטרם' היא להסיע ילדים כשהם יושבים במושב האחורי ברכב עד גיל 13, זהו המקום הבטוח ביותר עבורם. זאת מכיוון שמרבית תאונות הרכב מערבות בצורה כלשהי את חזית הרכב. לכן, כאשר ילדים יושבים במושב האחורי, אנו מרחיקים אותם מאזור הסכנה. כמו-כן, כרית האוויר הקדמית מותאמת להגנה על מבוגרים ועלולה לפגוע בילדים.

שאלה:
התינוק שלנו בן ה-11 חודש, שוקל 12 ק"ג, וראשו מגיע עד לקצה הסלקל. האם ניתן להשאירו בסלקל עד שתמלא לו שנה, ואז להעבירו למושב בטיחות ולנסיעה עם כיוון הנסיעה?
תשובה:
במצב המתואר, יש להעביר את התינוק לנסיעה במושב בטיחות דו-כווני כבר עתה כאשר פניו פונים נגד כיוון הנסיעה. הסלקל אינו מתאים יותר למידותיו מכיוון שצריך להיות מרחק של 2.5 ס"מ לפחות בין ראש התינוק לבין גב הסלקל. בנוסף, המלצתנו היא להמשיך ולהושיב פעוט כנגד כיוון הנסיעה לפחות עד גיל שנתיים, גם אם משקלו גבוה מ-9 ק"ג, זאת מכיוון שעצמות העורף והגידים אינם מפותחים דיים והראש כבד יחסית לגוף, ובעת תאונה עלול להיגרם נזק חמור לעמוד השדרה ולראש.

שאלה:
יש לי שאלה שאני בטוח שמטרידה הורים רבים: מה לעשות כאשר הילד צורח ולא מסכים לשבת במושב הבטיחות בבוקר בדרך מהבית לגן?
תשובה:
הנושא חשוב ביותר כיוון שלעיתים הורים נתקלים בהתנגדות מצד ילדיהם לשבת במושב הבטיחות. יש לציין, כי ככל שאנו, ההורים, נקפיד על חגירה עיקבית ורציפה של הילדים במושבי הבטיחות בכל נסיעה, ולו הקצרה ביותר - הרי שהילדים פחות יתנגדו לשבת במושב הבטיחות והדבר יהיה ברור מאליו וטבעי. כל הורה מחליט על סדרי העדיפויות בביתו, במשפחתו, לכולנו יש ערכים חשובים ו'קווים האדומים'. המלצתנו היא כי מושב בטיחות יהיה 'קו אדום' - לא נוסעים בלי שכולם חגורים. וכמו בכל תהליך חינוכי וחיזוק התנהגויות חיוביות אצל ילדים, ניתן להשתמש באמצעים של נקודות, פרסים וכדומה כדי לגרום לילד להיחגר במושב הבטיחות. אך חשוב לזכור כי הבסיס הוא ההחלטה שלכם כהורים על הצבת גבולות ומוכנות לשלם מחירים (כגון: אי נוחות) עד להטמעת ההתנהגות הרצויה.

שאלה:
אנו מתכננים חופשה בחו"ל, ומתעתדים להשכיר רכב במהלך החופשה. האם עלינו לקחת את מושבי הבטיחות עימנו, דבר שיסרבל מאוד את התנהלותנו, או שיש אפשרות אחרת שאתם יכולים להמליץ עליה?
תשובה:
אכן התניידות עם מושבי בטיחות במהלך חופשה היא מסורבלת ולא נוחה, ולשמחתנו חברות הרכב הגדולות מודעות לכך ומעמידות לרשות לקוחותיהן מושבי בטיחות עבור תינוקות וילדים כחלק משירותי השכרת הרכב. עליכם לבדוק שאכן קיימת אפשרות כזו בחברה ממנה אתם שוכרים את הרכב, ולהקפיד להזמין מראש את מושבי הבטיחות עבור הילדים. כך אתם מבטיחים לעצמכם חופשה מתוכננת, בטוחה ו"ראש שקט".

שאלה:
חברה מקפיצה את ביתי בת ה-6 מבית הספר לחוג ברכבה, ומושיבה אותה במושב האחורי באמצע, חגורה בחגורת אגן-כתף, אולם הבוסטר נשאר אצלי ברכב כיוון שבבוקר אני מסיעה אותה דרך ארוכה יותר לגן. האם בטיחותי להסיע אותה כך אל החוג?
תשובה:
מצוין עושה חברתך שחוגרת את הילדים במושב האחורי, אולם נסיעה ללא בוסטר לילדה בת 6 אינה בטוחה. ניתן לשפר מאוד את רמת הבטיחות בנסיעות מסוג זה על יד שימוש בבוסטר שמוחזק כבוסטר "ספייר" בתא המטען. תוכלי לרכוש בוסטר פשוט, ללא גב, אשר מחירו נמוך יחסית והוא אינו תופס מקום רב, ולשאול את חברתך האם היא יכולה "לאחסן" אותו בתא המטען של מכוניתה, כך שבכל פעם שהיא תסיע ילד נוסף או את ביתך, היא תוכל "לשלוף" את הבוסטר ולהיות בטוחה שהטרמפיסטים שלה בטוחים. 

קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים