בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

שאלות נפוצות בנושא בטיחות בפעילויות פנאי

שאלה:

אני אם לילד שבקרוב ימלאו לו 9 שנים, ואנו מתגוררים במושב בו יש בריכה. בני יודע לשחות אך אני תוהה אם זה הגיל בו הוא יכול לבלות בבריכה עם חבר ללא השגחה צמודה של הורה או של מלווה בודר אחר?

תשובה:

עד גיל 6-5 שבו מתחילים ילדים לשחות, אנחנו ממליצים על השגחה צמודה ופעילה על ילדים בכל בילוי במים. לא קיימות המלצות חד משמעיות בנוגע לגיל ממנו ואילך יכול ילד לבלות בבריכת השחייה ללא השגחה צמודה של מבוגר אחראי. בגיל 9 ההחלטה על שהייתו של הילד לבד בבריכה נתונה לשיקול דעתכם ההורים: יש לוודא כי הילד שוחה היטב, שהוא נמצא בבריכה בה פעיל מציל, שהוא מכיר את כללי ההתנהגות והבטיחות בבריכה (אין להיכנס למים ללא נוכחות מציל וכדומה), וכן לקחת בחשבון את שיקול דעתו ומידת אחריותו של כל ילד.

 

שאלה:

האם מומלץ להגיע עם ילדים קטנים לים או לחכות לגיל מסוים בו הבילוי בים יותר בטוח?

תשובה:

בילוי בים מומלץ ובריא, ובתנאי שהוא נעשה בצורה אחראית ומתוכננת. כפי שנדאג להשתמש בקרם הגנה מהשמש, כך גם נדאג ונתכנן את ההשגחה על הילדים הקטנים בזמן הבילוי בים. במקרה של מצב כמו זו שאתה מתאר, שבו קבוצה גדולה של הורים וילדים נפגשים לבילוי בים, יש למנות מבוגר אחראי (או מספר מבוגרים, בהתאם למספר הילדים), שמקפידים על השגחה צמודה ופעילה, כלומר המבוגר שמונה כאחראי נמצא בכל רגע במרחק הושטת יד וקשר עין רציף עם כל הילדים.

 

שאלה:

בקרוב מגיע הקיץ ועימו התלבטות קשה: באיזו קייטנה נבחר השנה? אני, אמם של הבוחרים הזאטוטים, מעוניינת לדעת האם קיימים קריטריונים על פיהם אבחר את הקייטנה הבטוחה ביותר?

תשובה:

חשוב מאוד שנושאי התוכן של הקייטנה יהיו מעניינים לילדים. אך חשוב לא פחות לבחור בקייטנה בטוחה לילדים. ראשית, בקשי ממארגני הקייטנה מספר פרטים, אשר מהם תוכלי להתרשם לגבי בטיחות הקייטנה לילדיך: האם לקייטנה יש אישור מטעם רישוי העסקים העירוני? האם פעילות הקייטנה מתקיימת במבנה המותאם בטיחותית לפעילות ילדים כגון: מתנ"ס, גן ילדים, בית ספר? האם מתחם הקייטנה מגודר היטב, ללא פרצות, עם שער כניסה אחד? האם צוות הקייטנה כולל לפחות מדריך אחד לכל 25 ילדים בנוסף למנהל הקייטנה ולמדריך הראשי ? כמוכן, יש לוודא כי צוות הקייטנה קיבל הכשרה הן במניעת תאונות והן בעזרה ראשונית בסיסית.

 

שאלה:

האם מותר לתת לפעוטות מצות?

תשובה:

ניתן להגיש לפעוטות שכבר אוכלים מוצקים כמו לחם או מאפים אחרים מצות, אולם מומלץ לרכך אותה בגלל מרקמה הקשה. בכל מקרה יש להגיש מצות או כל מזון אחר בהתאם ליכולות הלעיסה של הילד, ותחת השגחה. תמיד מומלץ לאכול בישיבה ולהימנע ממשחק פעיל כמו ריצה וקפיצה בזמן האוכל, למניעת חנק.

 

שאלה:

ברכישת חומרי הניקוי לקראת הפסח, ראיתי כי לא כל חומרי הניקוי סגורים על ידי מכסים מיוחדים, וחלקם מצוידים בהברגה רגילה, אפילו בקבוקי אקונומיקה. רציתי לשאול האם זה אומר שתכולת בקבוקים אלו פחות מסוכנת לילדים?

תשובה:

אכן קיים תקן המחייב לארוז חומרי ניקוי מסויימים באריזות קשות פתיחה. עם זאת, התקנה אינה חלה על חלק גדול של חומרי ניקוי ששאיפתם או בליעתם יכולה לגרום להרעלה או כוויה. יש לקחת בחשבון כי גם אריזות קשות פתיחה אינן יעילות ב-100% ויכולות להיפתח על ידי ילד או שלא להיסגר כראוי אחרי השימוש האחרון. ומכאן המלצתינו היא להרחיק מהישג ידם של ילדים חומרי ניקוי מכל סוג ולאחסנם במקום גבוה או נעול. אגב, הדבר נכון גם לגבי תרופות וויטמינים.

 

שאלה:

כשילדינו בני ה-7 מגיעים לבית הסבים במהלך חנוכה, הם מוזמנים להדליק בעצמם את הנרות בחנוכייה. האם הדבר בטיחותי?

תשובה:

הדלקת נרות באמצעות גפרורים בחנוכייה הינו מנהג הרווח בבתי ישראל, אך טומן בחובו סכנה של התלקחות אש. המלצת ארגון 'בטרם' היא לאפשר לילדים בני פחות מ-9 שנים הדלקת חנוכייה, אך ורק בהשגחת מבוגר.

קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים