בטיחות ברכב בטיחות בבית בטיחות בפנאי בטיחות בחגים בטיחות במוסדות חינוך מוצרים לילדים בטיחות בני נוער בעבודה הפרעות קשב וריכוז בטיחות בעונות השנה
תוכניות ופרויקטים פרסומי הארגון הכשרות והדרכות כלי עבודה לקידום בטיחות מארז פירסומי לבטיחות ילדים
רשויות מקומיות בתי חולים טיפות חלב בתי ספר
אודות בטרם על הבעיה מבנה העמותה מסמכי העמותה תו מידות לאפקטיביות
משרדי ממשלה גופים העוסקים בבטיחות ילדים
? מה תרצו לדעת
צרו קשר לגופים וארגונים לאנשי מקצוע להורים על הארגון דף הבית
 נוער   ילדים   פעוטות   תינוקות 

סקר תצפיות חזרה לבית הספר

מסקר תצפיות שקיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי חל שיפור משמעותי בכל הקשור לסביבת בית הספר ודרכי ההגעה של הילדים לבית הספר, יחד עם זאת התנהגות הבטיחות של הילדים ושל הנהגים עדיין מסכנת חיים.

לקראת החזרה לבית הספר קיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים את סקר התצפיות השנתי על אופן ההגעה של ילדים לבית הספר ומידת בטיחותם בדרך. מסקר התצפיות עולה, כי עדיין ילדים רבים מגיעים לבית הספר בצורה שמסכנת חיים, לעומת זאת, סביבת בית הספר ודרכי ההגעה אליו שופרו באופן המעודד הליכה בטוחה.

מהתצפיות עולה, כי 17.5% מהתלמידים שנצפו הגיעו לבית הספר בצורה שמסכנת את חייהם, זאת לעומת 20% מהתלמידים שהגיעו לבית הספר בצורה שמסכנת את חייהם בתקופה המקבילה אשתקד.

ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד

54% מהילדים שנצפו הגיעו לבית הספר ברגל. מתוכם, כ-12% חצו את הכביש בצורה שמסכנת את חייהם: חצו כביש שלא במעבר החצייה, ילדים מתחת לגיל 9 שחצו את הכביש לבדם, ילדים שלא נשמעו להוראות של משמרות הזה"ב או ילדים שהתפרצו לכביש בלי להסתכל לכל הכיוונים. (זאת לעומת 15% מהילדים שחצו כביש בצורה שמסכנת את חייהם בתקופה המקבילה אשתקד).
יחד עם זאת, בכמחצית מהכבישים נאלצים הילדים להתמודדד עם סיכונים בעת חציית כביש: בכ - 50% מדרכי ההגעה לבתי הספר הכביש עמוס בתנועה; ב - 46% אין מבוגר אחראי בכביש הסמוך לבית הספר; ב - 46% אין הכוונה לרכב פרטי; ב - 42% מדרכי ההגעה לבית הספר מכוניות חונות במקומות אסורים.

יורדים מהרכב רק מצד המדרכה

28% מהילדים שנצפו הגיעו לבית הספר ברכב פרטי. מתוכם, 19% ירדו מהרכב בצורה שמסכנת את חייהם (אחוזים דומים נרשמו בשנה שעברה) ו - 16% ירדו מהרכב בצורה שמסכנת ילדים אחרים.
התצפיות התקיימו בתחילת חודש יוני 2010 , ב-24 יישובים ברחבי הארץ. סה"כ תוצפתו כ - 4,000 ילדים.

יורדים מההסעה רק מהדלת האחורית

עוד מגלה סקר התצפיות, כי 16.5% מהילדים הגיעו לבית הספר בהסעה. מתוכם, כ-1.5% ירדו מההסעה באופן לא בטוח, המסכן את חייהם (זאת בהשוואה ל - 8% בשנה שעברה), קרי, ירידה מהדלת האחורית, ירידה שלא בצד המדרכה.
כ - 2% מהילדים שנצפו הגיעו לבית הספר באופניים. מתוכם, 61% לא חבשו קסדה (בהשוואה ל - 48% בשנה שעברה).


ממצא נוסף העולה מהסקר מתייחס להתנהגויות סיכון של נהגים בקרבת בית הספר
ממיפוי התנהגויות הסיכון של נהגי רכבים פרטיים בקרבת בתי הספר עולה, כי בסביבתם של כמחצית מבתי הספר נצפתה לפחות התנהגות-סיכון אחת של נהגי רכבים פרטיים.
להלן התנהגויות הסיכון של נהגי רכבים פרטיים, שנצפו בקרבת בתי הספר: עצירה כך,שילד שיורד מהרכב מסתכן מרכבים אחרים, או שילדים אחרים עלולים להיות בסיכון ממקום צירת הרכב (63%); הורדת הילד לא בצד של המדרכה (54%); הורדת ילד במקום ללא מעבר חצייה (50%); חנייה או עצירה במקום אסור ועצירה בחנייה כפולה (46%).

הולכים במסלול הבטוח
הממצא המעודד בסקר מצביע על דרכי גישה משופרות, המעודדות הליכה בטוחה לבית הספר. 80% מהמדרכות המובילות לבית הספר היו תקינות; בקרבת 80% מבתי הספר נצפו תמרורים מתאימים; בקרבת 60% מבתי הספר נצפו פסי האטה; למעט בית ספר אחד, בכל בתי הספר היו גדרות בטיחות תקינים מול הכניסה לבית הספר; בקרבת מחצית מבתי הספר היה מגרש חנייה לרכב פרטי או מספיק מקומות חנייה; בקרבת כל בתי הספר לא היו עצים/שיחים שהסתירו את שדה הראיה התקין לחצייה.

 

  
באותו עניין

בטיחות בנסיעה

הסעות

הליכה בטוחה

רכיבה על אופניים

 
קראו עוד

חוזרים ללימודים

חדר הורים - מוקד מידע טלפוני לקראת החזרה לבית הספר

 
 
קישורים
משרדי ממשלה
גופים העוסקים בבטיחות ילדים
גופים וארגונים
רשויות מקומיות
בתי חולים
טיפות חלב
בתי ספר
לאנשי מקצוע
תוכניות ופרויקטים
פרסומי הארגון
הכשרות והדרכות
כלי עבודה לקידום בטיחות
מארז פירסומי לבטיחות ילדים
להורים
בטיחות ברכב
בטיחות בבית
בטיחות בפנאי
בטיחות בחגים
בטיחות במוסדות חינוך
מוצרים לילדים
בטיחות בני נוער בעבודה
הפרעות קשב וריכוז
בטיחות בעונות השנה
על הארגון
אודות בטרם
על הבעיה
מבנה העמותה
מסמכי העמותה
תו מידות לאפקטיביות
תפריט ראשי
חדשות בטרם
שירותי מידע
שאלות נפוצות
פרסומי הארגון
כנסים ואירועים
הכשרה והדרכה
תוכניות ופרויקטים
מתנדבים ותרומות
בניית אתרים